Dobrze oświetlona kuchnia


W aranżacji dowolnego pomieszczenia ogromną rolę odgrywa kompozycja oświetlenia. Najbardziej pożądana jest zawsze jak największa ilość naturalnego światła dziennego, choć niestety nie zawsze możliwe jest wpuszczenie do pomieszczenia wystarczającej jego ilości. Kuchnie na poddaszu mogą być wyposażone jedynie w niewielkie okno lub w skrajnych przypadkach nie posiadać w ogóle dostępu do światła słonecznego. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto przemyśleć wykucie dodatkowego okna. Jeśli nie, musimy skupić się na efektywnym rozplanowaniu sztucznego oświetlenia. Oczywiście do tego drugiego zagadnienia warto przyłożyć dużą wagę również wtedy, gdy kuchnia jest w dzień dobrze oświetlona. W końcu przygotowywanie posiłków powinno być wygodne także wieczorem lub w nocy.

O oświetleniu warto myśleć już w momencie doboru szafek lub okapu. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie tych elementów w szereg niewielkich lampek, które w razie potrzeby mogą doświetlić blat albo kuchenkę. Jeśli kuchnia służy nam jako jadalnia, łagodne światło ukrytych lampek będzie sprzyjało spożywaniu posiłków w przyjemniej atmosferze.

Do głównej kuchennej lampy możemy natomiast wkręcić żarówkę energooszczędną. Kuchnia jest pomieszczeniem, w których spędzamy wiele czasu. Podczas przygotowywania kilkudaniowego obiadu, może to być nawet kilka godzin pod rząd. Takie wykorzystanie pomieszczenia sprzyja stosowaniu oświetlenia energooszczędnego.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz